ZIELONE PODCASTY – młode głosy mają moc, czyli nowe otwarcie we współpracy europejskiej!
Nowy rok szkolny to nowe wyzwania! To również zupełnie nowe otwarcie we współpracy europejskiej! W październiku 10 odważnych uczniów i uczennic z klasy 6,7 i 8 bierze udział w kolejnym projekcie p.t. ZIELONE PODCASTY – młode głosy mają moc! (GREEN PODCASTS – Young Voices Have the Power!). Jest on po raz kolejny w całości finansowany z mini-grantów pozyskanych z Funduszu Wyszehradzkiego. Do współpracy zaprosiliśmy nową szkołę partnerską - Základní škola nám. Curieových z Pragi. W dniach 7-10 października 10 uczniów i 3 opiekunów odwiedzi naszą szkołę!
Co wydarzy się tym razem?
Jak zwykle nasi rówieśnicy zamieszkają w polskich rodzinach, u swoich rybnickich przyjaciół w ramach wymiany międzynarodowej.
Zapraszamy do odwiedzania naszej projektowej zakładki!
Znajdziecie tu sprawozdania i fotorelacje z wizyty czeskiej delegacji z każdego dnia wymiany. Posłuchacie też tutaj naszych projektowych podcastów.
Słuchajcie też na bieżąco Radia 90. Kto wie, może i tam w programie się pojawimy.
Regularnie śledźcie też naszego szkolnego facebooka: https://www.facebook.com/sp35rybnik
Zapraszamy również na stronę naszej nowej szkoły partnerskiej. Dobrze poznać się bliżej: https://www.zscurie.cz/
Zerknijcie też na stronę Funduszu Wyszehradzkiego – naszego sponsora, partnera i mecenasa: https://www.visegradfund.org/
Do usłyszenia w eterze!
ZIELONE PODCASTY – młode głosy mają moc! – poznajcie naszych uczestników
Do projektu ZIELONE PODCASTY – młode głosy mają moc! (GREEN PODCASTS – Young Voices Have the Power!) zaprosiliśmy 10 uczniów z każdej ze szkół.
Przedstawiamy odważnych poszukiwaczy zielonej energii!
ZIELONE PODCASTY – młode głosy mają moc – DZIEŃ 1
Pierwszy dzień wizyty gości z Pragi już za nami!
Delegacja 13 osób przybyła do szkoły chwilkę przed 11:00. Ze względu na niedawne powodzie i zamkniętą przeprawę kolejową do Polski, musieliśmy skorzystać z życzliwości naszych rodziców i przywieźć gości we własnym zakresie. Przywitaliśmy naszych nowych przyjaciół projektowymi muffinkami i zaprosiliśmy do sali 10, aby tam przedstawić im plan działania i rozdać projektowe prezenty. Pani dyrektor Ewa Tyl-Korzeniewska przemówiła do zebranych po czesku, a koordynatorzy całego wydarzenia, pan Wojciech Wasylko (PL) i pani Tereza Martínková (CZ) przedstawili program wizyty. A potem wszystko poszło już zgodnie z planem…
- spotkaliśmy się z panem Prezydentem Arkadiuszem Marcolem w sali rady miasta i odebraliśmy pamiątkowe podarunki
- pojechaliśmy do Rud na przejażdżkę koleją wąskotorową do Stanicy i z powrotem, a następnie pozwiedzaliśmy lokomotywownie i przygotowaną w budynkach stacyjnych wystawę. Wzięliśmy też udział w zawodach drezynowych. Na koniec integrowaliśmy się, piekąc i zajadając się kiełbaskami
Wieczorem nasi czescy uczniowie rozjechali się do domów rodzin, u których będą gościć przez 4 dni.
Z niecierpliwością czekamy na drugi dzień zadań projektowych.
ZIELONE PODCASTY – młode głosy mają moc – DZIEŃ 2
Tworzymy nasze Zielone Podcasty!
Wtorek to bardzo ważny dzień pracy projektowej. To właśnie dziś stworzyliśmy nasz Zielone Podcasty! Dzień zaczęliśmy od warsztatów z obsługi programu Audacity oraz odpowiedzieliśmy na pytanie, skąd wziąć legalne podkłady muzyczne i dźwięki do projektów edukacyjnych. Same podcasty powstały w ciągu 3 godzin: pisaliśmy scenariusz, nagrywaliśmy się i sklejaliśmy wszystko w zgrabną całość. Brawo dla młodych redaktorów! Dalej było jeszcze ciekawiej…
- Nagraliśmy dziś nasze Zielone Podcasty. Zaprezentujemy je w szkole na wybranych lekcjach oraz zamieścimy na stronie szkoły i szkolnym Facebooku.
- odwiedziliśmy naszych partnerów z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Pan Grzegorz Krawczyk oprowadził nas po Centrum Nowych Technologii. Obejrzeliśmy nowoczesną linię produkcyjną 4.0 oraz laboratoria robotów i łazików marsjańskich. Był też czas na obejrzenie makiety Gliwic wykonanej nowatorska techniką ceramiczną i muzeum technologii rodem z czasów przez wielu już zapomnianych.
- pokazaliśmy naszym gościom nasz piękny Rybnik. Były lody, wygłupy w parku tematycznym na kampusie i spotkanie ze stacją tankowania wodoru. Niestety nie było już rybnickich nutrii…
A jutro emocje kulturalne w dawnej stolicy...
ZIELONE PODCASTY – młode głosy mają moc – DZIEŃ 3
Krakowskie przygody!
Trzeci dzień naszej współpracy spędziliśmy w Krakowie. Zaczął się deszczowo, a skończył pięknym zachodem słońca w drodze powrotnej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od smoka i jego tragicznej historii. Odwiedziliśmy Wawel, Collegium Maius i piękne krakowskie uliczki. Dokładnie w południe dotarliśmy na Rynek i wysłuchaliśmy hejnału mariackiego na żywo. Dalej była Brama Floriańska i koniec zwiedzania przy Barbakanie. Popołudnie było już mocno twórcze i naukowe…
- Odwiedziliśmy WOMAI, czyli Krakowskie Centrum Nauki i Zmysłów. Wzięliśmy udział w wybuchowych warsztatach chemicznych o ty, jak ujarzmić smoka.
- Dzięki naszemu dzielnemu kierowcy, panu Czesławowi, bezpiecznie i szybko wróciliśmy do Rybnika, a tu ostatnim przystankiem była kolacja w restauracji McDonald’s. Bo cóż to za wycieczka bez Macka!
W czwartek ostatni dzień współpracy...
ZIELONE PODCASTY – młode głosy mają moc – DZIEŃ 4
Ostatni dzień wzruszeń i podsumowań.
Ostatni dzień współpracy rozpoczął się przed 8:00 w sali 101. Było sentymentalnie i wzruszająco. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty oraz małe słodkie polskie co nieco. Na tym się jednak dzień nie skończył.
Przed południem spotkaliśmy się z dziennikarzami i reporterami Radia 90. Było zwiedzanie, dobre rady i emocje przed mikrofonem. Nasza przygoda została pięknie udokumentowana na stronie internetowej Radia. Po południu byliśmy już w Zabrzu. Przewodnicy z pasją opowiadali o historii górnictwa w naszym regionie, a półgodzinny podziemny rejs był wisienką na torcie. Podsumowując, ostatni dzień współpracy to…
- wizyta w Radiu 90 i rozmowy z dziennikarzami i reporterami. Po warsztatach łatwiej być dumnym z tego, że mieszkamy „w Chwałowicach” („Młodzi podcasterzy z Chwałowic w Radiu 90”).
- poznawanie historii górnictwa w zabytkowej Sztolni Królowa Luiza połączone z historiami o skarbku i utopku w czasie podziemnego spływu.
Nasi goście odjechali do Pragi chwilę po 17:00 z rybnickiego dworca. Myślami jesteśmy już w przyszłym roku w Pradze. W Rybniku byliśmy gospodarzami, a tam wcielimy się w rolę gości.
POSŁUCHAJCIE NASZYCH ZIELONYCH PODCASTÓW!
Ciekawi efektów naszej współpracy?
Jak młodzi ludzie z Polski i Czech widzą zielone rozwiązania energetyczne i ekologiczne podejście do wytwarzanej energii? Koniecznie posłuchajcie Zielonych Podcastów stworzonych w czasie wizyty gości z Pragi w SP35 w Rybniku.
Wyniki prac w międzynarodowych zespołach opublikowaliśmy również na szkolnym Facebooku i kanale YouTube szkolnego Radia 3Git!