Z wizytą w KWK „Chwałowice”

2024-06-17

10 czerwca 2024r uczniowie uczęszczający do szkolnej świetlicy pod opieką wychowawczyń pani Beaty Szczerbowskiej, pani Marzeny Rusin i pani Aleksandry Torby udali się na wycieczkę do pobliskiej kopalni.

Mieli okazję odwiedzić Izbę Tradycji i Sztolnię przy Kopalni „CHWAŁOWICE” .

Podczas wycieczki dzieci uzyskały mnóstwo wiadomości dotyczących kopalni i pracy górnika.

Dowiedzieli się, co oznaczają poszczególne kolory hełmów górniczych oraz z czego składa się codzienny i galowy strój górnika. Zainteresowanie wzbudziło „czako” wraz z jego charakterystycznym pióropuszem w różnych kolorach.

W sztolni dzieci zobaczyły maszyny i narzędzia niezbędne do pracy w kopalni. Dla wielu obecnych była to okazja do poznania z bliska pracy wykonywanej przez rodziców, dziadków lub innych krewnych.

Dzięki takim spotkaniom tradycja regionu pozostaje wciąż żywa.